Intelligenta lösningar för vårdstyrning

Klinik Healthcare Solutions är ett vårdteknologiföretag som producerar kliniskt hållbara lösningar och tjänster för att identifiera tillstånd och vårdbehov, kundsegmentering och styrning av patientflödet.

Alla borde enkelt och snabbt kunna ta reda på vad de symptom och krämpor de eventuellt har innebär och vad som borde göras åt saken.

Ur en vilja och förmåga att svara på den utmaningen föddes Klinik Healthcare Solutions.

Otaliga möjligheter till bättre hälsovård

Kliniks artificiella intelligens ger en snabb och exakt medicinsk analys på basen av de symptom som användaren anger. Systemet identifierar användarens tillstånd och ger tydliga instruktioner om fortsatt vård.

Klinik

Identifikation av patienters tillstånd och vårdbehov.

Klinik Pro

Mångsidig styrning av patientflödet.

Klinik Flex

Specifika lösningar som är lämpade för enskilda klienters behov.

Våra kunder är över 900 privata och kommunala hälsovårdsenheter och tjänsteproducenter.

Vårt team

Bakom företaget och i det operativa teamet på Klinik Healthcare Solutions finns yrkeskunniga och drivna männikor inom medicin, mjukvaruutveckling och hälsoteknologi — människor som vill göra upprätthållandet av hälsa och vård av sjukdom lättare men också förnya hela branschen både i Finland och internationellt.

Kontakta oss

Seidi Erätuli-Flander

Account Director (Klinik Pro)
+358 40 670 3069
seidi.eratuli-flander@klinik.fi

Laura Aaltonen-Määttä

Account Manager (Klinik Pro)
+358 50 383 2860
laura.aaltonen-maatta@klinik.fi

Mari Kärkkäinen

Key Account Manager (Klinik Pro)
+358 40 649 7075
mari.karkkainen@klinik.fi

Henri Öörni

Key Account Manager (Klinik Pro)
+358 40 630 4880
henri.oorni@klinik.fi

Annika Rinne

Key Account Manager (Klinik.fi)
+358 40 583 7074
annika.rinne@klinik.fi

Jukka Happonen

Produktchef
+358 50 598 4665
jukka.happonen@klinik.fi

Katariina Palosaari

Marknadsföringschef
+358 40 718 4389
katariina.palosaari@klinik.fi

Susanna Kurkola

Marknadsföringskoordinator
+358 50 084 8489
susanna.kurkola@klinik.fi

Hannu Nissinen

VD
+358 40 721 3912
hannu.nissinen@klinik.fi

Petteri Hirvonen

ML, Operativ chef
+358 500 122 444
petteri.hirvonen@klinik.fi